• kontakt@animedlab.pl

Profilaktyka i leczenie zachowawcze próchnicy

Profilaktyka i leczenie zachowawcze próchnicy

Próchnica

Próchnica jest chorobą zakaźną jamy ustnej, w której dochodzi do demineralizacji twardych tkanek zęba, co powoduje ich rozpad. Atakowane może być szkliwo, zębina i kostniwo w koronie i korzeniu zęba. Zniszczone przez próchnicę tkanki nie są w stanie regenerować się samodzielnie, potrzebne jest specjalistyczne leczenie. Wyeliminowanie ogniska choroby możliwe jest tylko poprzez fizyczne usunięcie zakażonych tkanek zęba i uzupełnienie ubytków z wykorzystaniem odpowiednich materiałów.

Leczenie zębów

Leczenie odtwórcze zębów, tak zwane leczenie zachowawcze, ma za zadanie utrzymać zęby w ich naturalnym kolorze i kształcie. Współczesna medycyna sprawia, że jest to cel do osiągnięcia. Wykorzystuje bowiem nowoczesne materiały wypełniające pozwalające na uzyskanie wysokiej wytrzymałości mechanicznej odbudowanego zęba i doprowadzenie go do odpowiedniego wyglądu. Coraz częściej takie leczenie może zastąpić leczenie protetyczne. Elementem stomatologii zachowawczej jest stomatologia estetyczna, która celuje w nadaniu zębom estetycznego kształtu i właściwej barwy.

Leczenie protetyczne

Endodoncja

Endodoncja zajmuje się leczeniem tkanek znajdujących się w głębokich partiach zęba. Potocznie mówi się tutaj o leczeniu kanałowym, ponieważ dotyczy ono przede wszystkim kanałów zębowych. Proces próchnicy bardzo często przez długi czas rozwija się zupełnie bezobjawowo lub jest ignorowany, przez co dochodzi do bardzo poważnych zmian chorobowych, które sięgają głęboko do miękkich tkanek zęba. Dochodzi do ich zapalenia. Kiedy zapaleniem objęta jest miazga zębowa, czyli mocno ukrwiona i unerwiona część zęba, a usunięcie stanu zapalnego jest niemożliwe, dojdzie do obumarcia miazgi i powstania sytuacji nawet potencjalnie zagrażającej życiu.

W takich sytuacjach jedyną nadzieją na zachowanie zęba jest wykonanie procedury endodontyczne. Leczenie w tym podejściu polega na usunięciu wszystkich żywych komórek z wnętrza kanałów zębowych, zdezynfekowania ich i wypełnienia specjalną substancja wypełniającą, która tworzy w praktyce naturalny implant zębowy. Następnie wykonywane jest odtworzenie korony zębowej w takim zakresie, w jakim jest to potrzebne.

Udostępnij:

Zobacz