• kontakt@animedlab.pl

Zatrucie zęba

Zatrucie zęba

Dewitalizacja zęba, czyli jego zatrucie, wymagana jest w przebiegu leczenia endodontycznego. W dzisiejszych czasach odchodzi się już od tej procedury na rzecz czyszczenia kanałów zębowych z użyciem znieczulenia, ale w niektórych przypadkach dalej jeszcze stosuje się dewitalizację jako pierwszy krok leczenia kanałowego. W celu jej wykonania konieczne jest otworzenie przez dentystę zęba, odsłonięcie jego komory, po czym aplikuje się na jej dno specjalną toksyczna wkładkę. Jej działanie polegało na zatruwaniu nerwu i powodowaniu jego obumierania. Działo się to pod specjalnym opatrunkiem.

Ryzyko zabiegu

Od tego procesu odchodzi się na rzecz czyszczenia miazgi z dwóch ważnych powodów. Przede wszystkim, stosowane substancje są bardzo toksyczne czyli szkodliwe dla naszego organizmu. Część trucizny zawsze przenika do tkanek okolicznych, w których może wywołać martwicę. Co więcej, składnikami substancji są między innymi aldehydy, czyli substancje o bardzo silnym działaniu rakotwórczym. Ich obecność w organizmie jest wysoce niewskazana.

Druga kwestia to skuteczność. Możliwość wykonania pełnego czyszczenia jest znacznie lepsza od uśmiercenia tkanek. Nie ma ryzyka pozostawienia czynników chorobotwórczych, a do tego wszystko można wykonać szybciej i pacjent nie musi cierpieć z powodu stanu zapalnego przez dłuższy czas.

Zatruwanie zębów u dzieci

Dewitalizacja najczęściej stosowana jest obecnie u dzieci, które nie chcą współpracować z dentystą przy nowocześniejszym podejściu do endodoncji. Jeśli dziecko boi się na przykład podania znieczulenia, nie ma możliwości wykonania czyszczenia kanałów, co byłoby bardzo bolesne. Zatrucie jest tutaj mniejszym złem.

Nowoczesna stomatologia

Alternatywne metody leczenia

Zdecydowanie najbardziej polecanym i obecnie niemal standardowym podejściem do wykonywania leczenia kanałowego jest dzisiaj ekstyrpacja miazgi, czyli jej usuwanie w takim stanie, jaki zastał dentysta. Zabieg wykonywany jest z użyciem znieczulenia przewodowego, które całkowicie znosi bolesność. W ten sposób zakażone tkanki są usuwane już w czasie pierwszej wizyty i pacjent nie cierpi przez kolejne 2 tygodnie, jak to jest w przypadku zatrucia zęba. Nie zawsze możliwe jest wykonanie pełnego leczenia kanałowego w czasie jednego zabiegu, ale i to się udaje. Jedynym przeciwwskazaniem stosowania tego podejścia u dzieci jest ich brak współpracy. Jeśli dziecko nie protestuje, jest to dla niego najlepszy opcja, tak samo jak dla osoby dorosłej.

Udostępnij:

Zobacz