• kontakt@animedlab.pl

Pojęcia stomatologii. Cz. III.

Pojęcia stomatologii. Cz. III.

Protetyka dentystyczna – polega na przygotowaniu protezy zębowej, której kształt i kolor będzie identyczny z zębem utraconym. Zęby można stracić w wyniku naturalnych procesów u osób starszych, w wyniku wypadku lub też działania choroby. Zawsze jest to proces ciężki do zaakceptowania i współczesna stomatologia stara się znaleźć wiele metod na odbudowę utraconych zębów.

Korony protetyczne

Korony protetyczne pozwalają odbudować złamane i zniszczone żeby. Współczesna medycyna stomatologiczna pozwala na uzyskanie niemal identycznego koloru zęba jak pozostałe, identycznego kształtu jak ząb pierwotny, naturalny wygląd, a przede wszystkim odzyskujemy zdolność przeżuwania i rozgryzania jedzenia. Niekiedy zdarza się, że zęby po intensywnym leczeniu endodontycznym muszą być specjalnie potraktowane i do przygotowania koron protetycznych dodatkowo dodaje się wkład koronowo – korzeniowy. W ten sposób protezy zostają jeszcze zakotwiczone w korzeniu zęba.

stomatologia kraków

Licówki

Licówki to cienkie płatki porcelanowe, korygujące kształt zęba. Licówki potrafią wyeliminować niedoskonałości zęba, takie jak przebarwienia i plamy pojawiające się po kawie, herbacie i nikotynie. Mogą też zamknąć szparę pomiędzy zębami, czyli tzw. diastemę. Licówki dają bardzo dobre efekty estetyczne i są mało inwazyjne dla organizmu oraz uzębienia. Implanty. Implanty imitują prawdziwe zęby, dają poczucie bardzo duże komfortu użytkowania i braku niekontrolowanych ruchów związanych z protezami. Jest to jedna z najnowocześniejszych metod rekonstrukcji zęba i najbardziej trwała, daje tez największą satysfakcję używania dla pacjentów. Mosty protetyczne. Mosty protetyczne maja na celu odbudowę całej grupy zębów, równocześnie wykorzystując zęby jakie pozostały w uzębieniu pacjenta. Mogą być one wykonywane na implantach, wcześniej wprowadzonych w kość szczękową.

Chirurgia

Chirurgia stomatologiczna zajmuje się zabiegami operacyjnymi w okolicach jamy ustnej i w jej zakres wchodzą zabiegi takie jak: usuwanie zębów „ósemek” , mlecznych i stałych, usuniecie zębów zatrzymanych, estetyka wędzidełka i tkanki miękkiej wokół niego, zabiegi związane z przyzębiem, kiretaże oraz zabiegi chirurgiczne związane z regeneracją kości przy implantacji. U wielu osób zabieg chirurgiczny w jamie ustnej wywołuje strach i obawy, związany z oczekiwanym bólem i stresem. Przed każdym zabiegiem lekarze starają się przygotować pacjenta zarówno psychologicznie, jak i teoretycznie tłumacząc co się będzie działo i jaki to ma wpływ na zdrowie i estetyczny wygląd.

Udostępnij:

Zobacz