Jak dochodzi do złamania kończyny

Do złamań kończyn dochodzi niespodziewanie podczas aktywności fizycznej, upadku czy wypadku. Objawami tego typu uszkodzeń są silny ból i obrzęk kończyny lub jej odcinka oraz utrata możliwości poruszania kończyną. Dodatkowo mogą wystąpić krwiaki lub siniaki w miejscu i okolicach złamania.

Istnieją różne rodzaje złamań:

  • proste – kiedy nastąpiło jedynie złamanie kości
  • powikłane – wtedy uszkodzeniu uległy też inne tkanki
  • wieloodłamowe – kiedy kość złamała się na mniejsze części
  • zamknięte –  kiedy powłoki skórne nie zostały przebite
  • otwarte –  wtedy powłoki skórne zostały przebite

Istnieją również złamania patologiczne, które powstały w wyniku błahego urazu. Takie złamania spowodowane są wyniszczeniem struktur kostnych przez wybrane choroby.

Każdy rodzaj złamania jest poważny, dlatego należy niezwłocznie udać się do lekarza. Zanim jednak tam dotrzemy należy udzielić sobie lub osobie poszkodowanej pierwszej pomocy. Przede wszystkim należy unikać poruszania złamaną kończyną, a także ją unieruchomić. Najprościej użyć do tego płaskiego przedmiotu i owinąć nogę lub rękę opaską elastyczną. Jeśli mamy do czynienia ze złamaniem otwartym priorytetem jest zatamowanie ewentualnego krwawienia. Jeśli rana nie krwawi, należy przyłożyć do niej jałowy podkład, a następnie unieruchomić kończynę aby nie pogłębiać urazu. W szpitalu najpierw zostanie wykonane zdjęcie RTG złamanej kończyny. Na jego podstawie lekarz określi wielkość i umiejscowienie złamania. Po tym prawdopodobnie kończyna zostanie unieruchomiona za pomocą gipsu lub szyny, a wcześniej kość zostanie złożona.

Czas leczenia się złamanej nogi lub ręki to minimum 4 tygodnie. Po tym czasie konieczna jest rehabilitacja, która przywróci sprawność uszkodzonej kończynie. Oczywiście fizjoterapeuta dobierze rehabilitację odpowiednią po konkretnym złamaniu. Każdy przypadek jest traktowany indywidualnie, dlatego rehabilitant również poprosi o pokazanie zdjęcia RTG oraz zbada pacjenta. W terapii ważna będzie częstotliwość ćwiczeń oraz systematyczność pracy pacjenta w domu jeżeli fizjoterapeuta takową zleci.

1 thought on “Jak dochodzi do złamania kończyny”

  • O, nie wiedziałam o tym, że złamanie może być powikłane. Zazwyczaj mówi się o otwartych złamaniach, zamkniętych i prostych. Z wiekiem kości są słabsze i dochodzi do złamań. W młodym wieku to najczęściej z powodu urazów podczas uprawiania sportów ekstremalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *