Najczęstsze urazy kolan

Najczęściej do urazów kolan dochodzi przy nagłych upadkach, stłuczeniach i nadwyrężeniach. Podczas nagłego upadku może dojść do uszkodzenia rzepki, która ma za zadanie chronić znajdujące się pod nią więzadła, łąkotkę i stawy. Kolano to jeden z większych stawów w naszym organizmie i z reguły jest też jednym z najmocniejszych. W końcu działają na nie spore siły, zbyt wielkie dla większości ośrodków znajdujących się w naszym ciele. W momencie, gdy wszystkie elementy składające się na kolano działają sprawnie, nie powinniśmy narzekać na ból w tym odcinku. Jeżeli nie doszło do nagłego uszkodzenia a odczuwamy ból, być może jest to spowodowane nadmiernym obciążeniem czy to długotrwałym o mniejszej intensywności, czy to krótkotrwałym o wysokim stopniu intensywności.

Narażeni na tego typu urazy są przede wszystkim wszyscy, którzy pracują fizycznie oraz osoby uprawiające sport, nawet w sposób amatorski. Praca fizyczna to przede wszystkim podnoszenie, przenoszenie przedmiotów niekoniecznie ciężkich. Kolano może ulec urazowi także w czasie długotrwałej pracy, pod niewielkim obciążeniem. Zawodowy sport kojarzy się z kontuzjami, lecz także każda aktywność może skończyć się niepotrzebnym urazem. Pamiętajmy także, że istnieją sporty wymagające bardzo mocnego eksploatowania naszego ciała. Wtedy możemy mówić o sportach kolizyjnych, już nie kontaktowych.

Jednym z takich sportów jest futbol amerykański, uprawiany w naszym kraju w pełni amatorsko. Zawodnicy futbolu są narażeni na kontuzje nie tylko podczas zderzeń z przeciwnikiem ale także podczas nagłych zmian kierunku biegu. Do uszkodzenia kolan może dojść nie tylko podczas gry w futbol amerykański, rugby czy podczas uprawiania wybranej dziedziny sportów walki. Taniec także może kończyć się dla naszego kolana tym, czym inne aktywności – czyli skręceniem stawu kolanowego, zwichnięciem czy zerwaniem więzadeł (bocznych lub krzyżowych). Podczas nadmiernej eksploatacji nawet podczas tańca jesteśmy w stanie uszkodzić łąkotkę – doprowadzić do jej pęknięcia, poszarpania czy nawet całkowitego przerwania.

1 thought on “Najczęstsze urazy kolan”

  • Kolano wydaje się być takim elementem naszego ciała, którego uszkodzenie negatywnie może wpływać na całą naszą umiejętność poruszania się i funkcjonowania. Dlatego warto chyba zadbać o kostki, kolana i biodra już za wczasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *