Przyczyny bólu kręgosłupa

Kręgosłup pełni bardzo ważne funkcje w organizmie człowieka – podporową i ruchu. Dodatkowo osłania rdzeń kręgowy. Kręgosłup składa się z 24 kręgów i 2 kości – krzyżowej i guzicznej. Podzielony jest na pięć odcinków: szyjny, piersiowy, lędźwiowy, krzyżowy i guziczny. Każdy odcinek kręgosłupa jest bardzo ważny i pełni różne funkcje.

Dlatego dbanie o kręgosłup jest gwarancją zdrowia i dobrego samopoczucia. Zależy od niego nie tylko prawidłowa postawa i sprawność ruchowa ale także prawidłowe funkcjonowanie głowy czy serca. Jakiekolwiek bóle dowolnego odcinka kręgosłupa powinno się od razu konsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą. Bóle dotykają wszystkich odcinków kręgosłupa, najczęstsze są jednak niżej opisane.

Odcinek szyjny odpowiada na sprawność zmysłu równowagi i poruszanie głową – w górę i dół oraz na boki. Przez odcinek ten przebiegają też najważniejsze nerwy, dlatego niebezpieczne są wszelkie urazy, zwyrodnienia czy zniekształcenia tego fragmentu kręgosłupa. Uciskane nerwy mogą powodować problemy ze wzrokiem, pracą mózgu, a nawet paraliż. Odcinkowi temu szczególnie szkodzi siedzenie z pochyloną głową lub ułożoną przez dłuższy czas w jednej pozycji. Bóle kręgosłupa opisywane są początkowo jako mała elastyczność szyi. Niestety po jakimś czasie, gdy pojawią się zwyrodnienia, następuje silny ból spowodowany uciskanymi nerwami. Może pojawić się także drętwienie ręki a nawet jej niedowład oraz bóle głowy, często mylone z migreną.

Odcinek lędźwiowy kręgosłupa może boleć z różnych powodów – podczas chorób innych narządów: choroby nerek, przewodu pokarmowego czy bolesnym miesiączkowaniu. Rwa kulszowa może być spowodowana dyskopatią lub stanem zapalnym w tej okolicy pleców. Ból jest promieniujący do pośladka, łydki lub stopy. Przepuklina kręgosłupa zaś powoduje nacisk na rdzeń kręgowy, który stwarza ból lędźwi. Ucisk ten często promieniuje do kończyny dolnej. Podczas przepukliny pojawia się również mrowienie i drętwienie kończyny. Zwyrodnienia są kolejną przyczyną bólu odcinka lędźwiowego. Są one typowe dla starszych pacjentów.

W ustaleniu odpowiedniej diagnozy bólu kręgosłupa pomoże RTG, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. Większość dolegliwości wyleczy fizjoterapeuta, który przeprowadzi odpowiednią rehabilitację. Czasem zachodzi konieczność leczenia operacyjnego, na przykład w przypadku przepukliny.

1 thought on “Przyczyny bólu kręgosłupa”

  • Miałem badanie RTG kręgosłupa, które nic nie wykazało. Kolejno potem miałem tomograf komputerowe – nie wykazał zmian. Dopiero rezonans magnetyczny pokazał dokładnie co się dzieje wokół kręgów w górnym odcinku kręgosłupa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *