• kontakt@animedlab.pl

Piaskowanie skutecznym sposobem na oczyszczenie zębów

Piaskowanie skutecznym sposobem na oczyszczenie zębów

Podczas piaskowania dentysta usuwa z zębów osad nazębny i brzydko wyglądające przebarwienia. Pomaga pozbyć się kamienia nazębnego i następuje po skalingu. Dla kogo przeznaczone jest piaskowanie, jak często je robić i czy po prostu boli.

Piaskowanie jest zabiegiem dentystycznym. Stomatolog pozbywa się z powierzchni zębów osadów, płytki nazębnej i przebarwień. Wykorzystując urządzenie nazywane piaskarką i na zęby kieruje piasek.

Płytka nazębna ma formę lepkiego osadu, który tworzy się z resztek jedzenia pomieszanych z martwymi komórkami błony śluzowej. Bakterie, które znajdują się w płytce nazębnej są powodem chorób dziąseł i paradontozy oraz przyczyniają się do powstawania próchnicy. Piaskowanie warto wykonywać regularnie, by czyścić te miejsca, do których zwykła szczoteczka nie jest wstanie dotrzeć, a osadza się w nich płytka bakteryjna. Piasek czyści nawet drobne szczeliny i usuwa przebarwienia zębów oraz osad.

Kto powinien mieć wykonywany zabieg piaskowania zębów?

Na pewno palacze i osoby, które piją dużo czarnej herbaty i kawy. Poza tym pacjenci, którzy noszą aparat ortodontyczny, mają ciasno osadzone zęby, chcą je wybielić. Te osoby powinny co ok. 6 miesięcy powtarzać zabieg, również w celach profilaktycznych. Dzięki regularnym działaniom, bakterie przestana się rozmnażać, zatem zdrowe będą tak dziąsła, jak i zęby.

Piaskowanie zębów

Czy zabieg piaskowania jest bolesny?

To zabieg bezbolesny i bezpieczny, choć wrażliwi pacjenci odczuwają po zabiegu dyskomfort, gdyż mają podrażnione dziąsła. Bezpośrednio po wykonaniu piaskowania na ustach obecny jest niemiły smak piasku dentystycznego.

Jak wygląda zabieg?

Stomatolog, za pomocą piaskarki, rozpyla pod ciśnieniem drobny proszek. Dociera on do miejsc, które na co dzień są niedostępne. To m.in. przestrzenie międzyzębowe oraz bruzdy na zębach. Ssakiem odsysa się z ust zużyty piasek. Wszystko zajmuje mniej więcej pół godziny, a wiąże się z wydatkiem rzędu 120 zł. Po zabiegu warto zastosować fluoryzację, co sprawi, że szkliwo będzie mocniejsze.

Zalecenia

Przez trzy godziny po piaskowaniu pacjent nie powinien palić papierosów, pijać barwiące napoje, takie jak wino herbata czy kawa. Zęby mogą wtedy łatwo się przebarwić. Efekt estetyczny będzie cieszył najdłużej, jeżeli pacjent będzie dbał o higienę jamy ustnej. Piaskować zębów nie można jeżeli np. ma się alergię na któryś ze składników wykorzystywanych do zabiegu, stan zapalny na dziąsłach bądź bolesne błony śluzowe.

Udostępnij:

Zobacz